Desatero pro seznamování

Ilustrace

1. Když je konec, tak je konec!

Když už s někým nechcete udržovat vztah, řekněte mu, že je konec. Nenechávejte zadní vrátka, nějaké "možná" a "asi" a "teď je to složité". Nedávejte naději. Pro oba bude lepší vědět, že je konec.

2. Nesedl vám protějšek? Řekněte to!

Dali jste si rande, a něco vám na ní nesedí, nebo cítíte, že on není ten pravý? Řekněte to. Nemusíte vysvětlovat důvody, stačí říct, že to vnímáte takhle. Neříkejte, že "možná v budoucnu uvidíme", když to nechcete, viz bod 1.

3. Ať to někam směřuje. Kamkoli, hlavně ať to nestojí na místě.

Dali jste si rande, druhé, třetí, páté, a stále se nic neděje? Není jasné, jestli jste přátelé, nebo něco víc? Když zkusíte na to téma zavést řeč, a druhá strana se vyhýbá odpovědi, je to jasný signál, že to není to, co chcete vy.

4. Nebojte se dát najevo, když jste nesví z průběhu rande.

Divné rande? Může se stát. Ale lepší, než nervózně čekat na vhodnou příležitost, jak z něj utéct, je říct to hned. Druhému to možná vůbec nedochází. Je pravděpodobné, že dělá něco, co vám vadí, aniž by to věděl, a když ho na to upozorníte, může to napravit. A pokud to nenapraví, máte jasný důvod, proč rande ukončit.

5. Nenaznačujte.

Mluvte. Náznak je nejhorší možná komunikace. Když se snažíte něco naznačit člověku, s nímž se tak dobře neznáte, což je přesně situace při seznamování, tak nepočítejte s tím, že pochopí vaše náznaky a domyslí si, co chcete říct. Buď náznaky ani nepostřehne, nebo si je vyloží úplně jinak, než jste zamýšleli. Nebojte se trapasu; ve výsledku je trapas mnohem lepší varianta než hořkost či rozladění z diskomfortu.

6. Myslete na to, že každý za projev náklonnosti považuje něco jiného.

Někdo má rád, když mu někdo dává najevo, že se mu líbí, někdo to vnímá jako obtěžování. Někdo chce dary na prvním rande, někoho by to vystavilo nepříjemnému tlaku. Někdo chce být po rande doprovázen domů, někdo by to považoval za přílišnou dotěrnost. Někdo vyjadžuje zájem tím, že se vás vyptává, někdo tím, že vás nechá mluvit a se zájmem poslouchá. A možná si vy myslíte, že má protějšek zájem o vás, a ve skutečnosti zájem nemá... Zkuste to, místo nonverbálních projevů, říct nahlas.

7. Ptejte se.

Virtualní komunikace je zrádná. Pokud vám není jasné, jak to ten druhý myslí, ptejte se. Nedomýšlejte si; je velmi pravděpodobné, že si jeho záměry vyložíte a domyslíte špatně. Skončilo rande, protějšek se neozývá? Kašlete na klišé o tom, že "když se ozvete první, tak to ukazuje přehnaný zájem" a "musíte počkat tři dny, než se ozvete", nebo že "když se neozve, tak to znamená, že nemá zájem". Neozývá se? Ozvěte se vy a zeptejte se, co se stalo.

8. Řekněte, co chcete.

Když rande nedopadne podle vašich představ, dejte tomu druhému jasně najevo, zda stojíte o další kontakt. Není nic špatného na tom, když řeknete, že si pro hlubší partnerství představujete něco jiného, ale že jste se moc dobře bavili a rádi byste se viděli znovu, jako kamarádi se společnými zájmy. Třeba nezískáte vysněný protějšek, ale budete mít dobrého kamaráda či kamarádku.

9. Nepříjemné věci říkejte po svém.

Když potřebujete říct něco nepříjemného (rozchod, nezájem), buďte autentičtí. Nezamotávejte to do zbytečných slov, nepoužívejte laciná klišé a fráze, ale řekněte to přímo, tak, jako byste to líčili kamarádovi nebo kamarádce. Spousta lidí si ale, bohužel, myslí, že být autentický dává jakési povolení k hrubosti a nezdvořilosti. To není pravda. Autenticita znamená říkat věci tak, jak je cítíte, ale neznamená to, že byste měli být nezdvořilí. I nepříjemné věci můžete říct citlivě, a přitom bez patosu a frází. (Ti, co rádi používají frázi "říkám věci tak, jak jsou", s ní většinou zakrývají fakt, že jim chybí takt.)

10. Když to všechno klapne, užijte si to.

Když se vám podaří najít někoho, kdo vám sedí, kdo vás baví, kdo vás zajímá, kdo vás respektuje, kdo vás chápe, kdo vás podporuje, kdo vás miluje, tak si to užijte. Ať už to bude jen na chvíli, nebo na celý život.